Nehéz év elé néznek az amerikai bankok 2024-ben is, miután a nettó kamatmarzsuk egyébként is megsínylette a magasabb finanszírozási költségeket. Az S&P Global Market Intelligence szerint akkor sem lesz jobb a helyzet, ha a Federal Reserve kamatcsökkentésbe kezd – írja a Reuters.
Évek óta nem látott olyat a japán lakosság, amit most: a bankok megemelték a bankbetétek kamatait. A 10 éves betétre kapott eddigi 0,002% után most már 0,2%-ot tehetnek zsebre, ami százszoros emelést jelent – írja a Bloomberg.
Az infláció elleni folyamatos küzdelemben az Európai Központi Bank (EKB) fontolóra vehet egy újabb kamatemelést - figyelmeztetett Isabel Schnabel, az EKB Igazgatóságának tagja St. Louisban tartott beszédében. A Bloomberg szerint a jegybankár aggódik az újabb kínálati oldali sokkok okozta potenciális destabilizáció miatt, ami veszélyeztetheti a középtávú árstabilitást. Hangsúlyozta, hogy folyamatos éberségre és kitartásra van szükség a tartós inflációs nyomással szemben.
Több amerikai regionális bank is felülmúlta a harmadik negyedéves profitvárakozásokat a magasabb kamatlábaknak köszönhetően, annak ellenére, hogy a hitelezési veszteségekre képzett céltartalékok és a betéti kamatok jelentősen növekedtek - írta a Reuters.
Az Unicredit vezérigazgatója, Andrea Orcel kijelentette, hogy az olasz kormány által augusztusban bevezetett váratlan bankadó nem befolyásolta jelentősen a bank eredményét, de aggasztó az a bizonytalanság, ami körülveszi a rendeletet.
Nincs különösen jó helyzetben az az európai, aki lekötött betéttel küzdene az infláció ellen: az Európai Központi Bank (EKB) kamatemelései után sokan arra panaszkodtak, hogy a hitelkamatok gyorsan emelkedni kezdtek, miközben a betéti kamatok jóformán mindenhol alacsony szinten maradtak. Magyarországon sem sokkal jobb a helyzet: a hitel- és betéti kamatok között hazánkban is jelentős különbség van, ennek okai között vannak általános, illetve speciálisabb tényezők is.
Egyre magasabb kamatokat követelnek a betéteik után a vállalati és az intézményi befektetők, ami negatív hatással lehet az amerikai bankok profitjára is – írja a Financial Times.
Az olasz jegybank elnöke, Ignazio Visco csütörtökön kijelentette, hogy az Európai Központi Bank (EKB) elmúlt egy év során végrehajtott sorozatos kamatemelései után közeledik a kamatpálya csúcsa - idézi a Reuters.
Tegnap írtunk arról, hogy egyelőre még nem hosszabbította meg a kormány a június 30-ig életben lévő betéti kamatstopot, ahogyan a jegybanki diszkontkötvények korlátozás nélküli átruházására vonatkozó tilalmat sem. A lépésre azonban nem sokat kellett várni, a tegnap esti közlönyben a határidőket szeptember 30-ig kitolták.
Június 30-ig hosszabbította meg a betéti kamatstopot a kormány, és ugyanígy június végéig van érvényben az a kikötés is, amely szerint tilos a jegybanki diszkontkötvények korlátozás nélküli átruházása. Egyelőre nincs szó arról, hogy ezeket az intézkedéseket meghosszabbítanák, ami azt jelenti, hogy július 1-től ismét elérhető lehet a hazai intézményi szereplőknek és a legalább 20 millió forintot elhelyező lakossági ügyfeleknek a 16% körüli jegybanki kamatszint.
Az Európai Központi Bank a tartósan magas infláció miatt hosszabb ideig fogja magas szinten tartani a kamatokat, mint azt korábban gondoltuk – állítják a Bloomberg által megkérdezett közgazdászok.
Várhatóan még három emelésre készülhet az Európai Központi Bank, mielőtt leállna a szigorítással. Az elemzői várakozás szerint a betéti kamatláb 3,75%-ra emelkedhet a nyár végére.
Kreatív módszerekkel igyekeznek megakadályozni a közepes méretű amerikai bankok a hatalmas mértékű betétkivonásokat, miután az elmúlt hetekben 119 milliárd dollárt vettek ki a pénzintézetekből az ügyfelek – írja a Reuters.
Ma késő délután jött a hír a Gazdaságfejlesztési Minisztériumtól, hogy meghosszabbítja a betéti kamatstopot a kormány 2023. június 30-ig. De nemcsak ez érdekes a közleményben, hanem az is, hogy az MNB irányadó eszközébe is belepiszkál most a kormány: a diszkontkötvénybe.
Újra népszerűvé válhatnak a lekötött betétek Amerikában, mivel a jegybank emeli az ezekre vonatkozó irányadó kamatlábakat – írja a Yahoo.
Sokáig nem nyújtottak a bankbetétek érdemi kamatot, ezért évekre kikerültek a megtakarítás eszköztárából, a mostani emelkedő kamatkörnyezetben ez ugyanakkor változásnak indult. Bár a jegybanki kamatemelést csak lassan követik mind a lakossági betéti-, mind pedig a hitelkamatok, már elindult az elmozdulás az érdemi ajánlatok irányába. A bankbetét ráadásul nem csupán egyszerű, hanem akár az állampapírokkal is versenyezhet, különösen, ha a futamidő előtt mégis kellene az ügyfélnek a pénze.
Szembe ment a magyar részvénypiac az európaiakkal.
Remélhetőleg nem a túl távoli jövőben tagok lesznek – mondják.
Cikkünk folyamatosan frissül.
Szerinte ha Ukrajna NATO-tag lenne, nem is lett volna háború.
Kijött a jegybank tegnapi ülésének jegyzőkönyve.
A költségcsökkentésekből a menedzsment is kiveszi a részét.
Nem úgy sikerült a bankok extraprofitadó csökkentése, ahogyan azzal Nagy Mártonék számoltak.
Milyen politikus lesz a Tesla első embere?
A 2025-ös kilátásokról beszélgettünk.